05.06.2018
Поділитися: 8
  • Facebook
17173

Відмінності в підході до навчання і виховання хлопчиків і дівчат

Хто краще вчиться - хлопчики чи дівчатка? От уже воістину складне питання! Одні скажуть, що стать не має значення, справа в природних здібностях. Інші будуть стверджувати, що як серед хлопчиків, так і серед дівчат є гуманітарії, а є прихильники точних наук. Хтось буде говорити, що дівчат за статистикою більше - отже, слабка стать забирає високі бали кількістю. І всі такі міркування мають право на існування.

Виховання і навчання хлопчиків і дівчат - складний процес, що вимагає абсолютної батьківської уваги. І тут треба враховувати всі деталі.

відмінності у підходах до навчання і виховання хлопчиків і дівчат

Що потрібно враховувати при вихованні дітей різної статі?

Виховання дітей не відбувається за якимсь одним шаблоном. Жінки народжують спадкоємців уже кілька тисячоліть, але так і не створили формулу ідеального виховання і навчання. Усі діти індивідуальні. І якщо вже немає особливого рецепту, як зробити з будь-якого немовляти порядну і добру людину, то немає і єдиних правил, як поводитись із дітьми різної статі.

Справа в тому, що існує різниця у вихованні хлопчиків і дівчат. Вони по-різному розвиваються і в фізичному, і в психологічному плані. Вони мають різні інтелектуальні здібності, темпи зростання. Хлопчики та дівчатка по-різному сприймають навколишній світ, події, речі і людей навколо себе. Вони відрізняються не тільки зовні, але і внутрішньо. Хлопці та дівчата по-різному міркують, думають, мислять, аналізують, мріють. Тому при вихованні важливо звертати увагу на особливості їхньої поведінки, сприйняття, реакції.

відмінності у підходах до навчання і виховання хлопчиків і дівчат

Фактори, що впливають на виховання дитини

  • Довкілля. Маленькі діти постійно копіюють поведінку дорослих. Вони спостерігають за їхньою мімікою, жестами, словами, реакціями, діями. Тому батькам дуже важливо стежити за собою, поки дитина підростає. Ви для неї - приклад для наслідування. Тому будьте обережні.
  • Емоційне оточення. Дуже важливо те, яка атмосфера панує в сім'ї. Якщо дорослі постійно лаються, не люблять один одного, між ними натягнуті взаємини, то це може вплинути на розвиток дитини. Якщо ж між членами сім'ї існує довіра, повага і розуміння, то це зміцнює їхні духовні зв'язки і сприяє ранньому розвитку малюка.
  • Характерні риси різної статі. Батьки іноді забувають про те, що потрібно по-різному виховувати дітей відповідно до того, якої статі дитина. Потрібно враховувати її фізіологічні, психічні, емоційні, інтелектуальні здібності. Так мама, постійно сюсюкаючи з сином, позбавляє його мужності і рішучості.

відмінності у підходах до навчання і виховання хлопчиків і дівчат

Різниця у розвитку хлопчиків і дівчат

Хлопчики і дівчатка розвиваються по-різному. По-перше, це стосується їхньої фізіології. На біологічному рівні (через гени) природа прищеплює дітям такі якості, які відповідають статі дитини. По-друге, існує різниця в розвитку дитини на психологічному рівні. Діти різної статі по-різному дорослішають, підростають. У них відрізняються захоплення та хобі, погляд на життя і навіть швидкість розвитку інтелектуальних здібностей.

Хто має займатися вихованням дівчинки, а хто - хлопчика?

Відмінності у вихованні дітей різної статі - важливий фактор, про який необхідно пам'ятати. Чим має відрізнятися виховання, якщо в одній родині є і син, і дочка? Спробуємо відповісти на це питання.

Фахівці стверджують, що обоє батьків повинні брати активну участь у вихованні та навчанні дитини, щоб вона виросла повноцінною яскравою особистістю, яка готова до всіх примх долі. Однак не варто забувати про те, що є безліч занять, коли мама повинна особливу увагу приділяти дочці, а батько - синові.

Наприклад, мати повинна навчити дочку вести господарство, красиво одягатися і подати себе, бути мудрою і привертати увагу чоловіків. Тато повинен навчити сина самообороні, бути мужнім і рішучим, завжди захищати слабких і вміти заробляти.

відмінності у підходах до навчання і виховання хлопчиків і дівчат

Чим відрізняється виховання дівчинки від виховання хлопчика?

Коли в родині з'являються діти різної статі, батьків мучить питання, чим відрізняється виховання хлопчика і дівчинки. Психологи єдині в одному: є відмінності в підході до навчання і виховання хлопчиків і дівчат.

  • У хлопчиків і дівчат різні способи отримання знань.

Хлопчикам усе треба спробувати і випробувати. Сильна стать вчиться через експерименти, їм обов'язково потрібно зробити що-небудь самостійно і дійти до відповіді самому.

Дівчата за своєю природою схильні до слухняності. Сидячи на уроці, юна леді «налаштовується на хвилю» вчителя і через жести, міміку, дивлячись буквально в рот викладачеві, переймає знання. Якщо дівчинка просить їй щось пояснити, то їй, дійсно, досить пояснення, і вона його застосує, коли це буде необхідно.

  • У хлопчиків і дівчат різні реакції на те, як оцінюють їхню діяльність.

Для дівчат, як представниць прекрасної статі, дуже важливо, яке вони справляють враження. Для них має велике значення емоційне спілкування з дорослими, хто конкретно їх оцінює, які слова при цьому вживає.

Хлопчиків цікавить, яка саме робота оцінюється батьком або педагогом, і детальне пояснення її суті. Тому емоційна репліка на адресу хлопчика: «Я незадоволена тобою» - не несе ніякого сенсу. Йому потрібно знати, яка його дія викликала невдоволення і чому, щоб він зміг виправити помилку. Тому жінкам, які виховують хлопчика, незрозуміла байдужість до їхніх повчань. Наприклад, коли мама довго лає сина, то дивується, чому він не засмучується разом із нею. Просто у хлопчиків за природою короткий пік емоційності, сильна стать довго не засмучується. Він зреагував на початку розмови, але довго утримувати емоційне напруження хлопчик не в змозі, канал надходження інформації у нього закрився, і він перестає реагувати на мамині повчання.

  • Хлопчиків і дівчат хвалити потрібно по-різному.

Щоб діти росли гармонійними особистостями з адекватною самооцінкою, їхні дії повинні мати зворотний зв'язок із боку батьків.

Хлопчики оцінюють себе за певними досягненнями. Тому найкраща похвала для сильної статі буде такою: «Який чудовий літак ти змайстрував!», «Ти допоміг мені прибратися в квартирі, спасибі», «Ти чемпіон, краще за всіх виконав контрольну роботу». Самооцінка хлопчика зростає прямо пропорційно тому, як дорослі оцінюють його досягнення і вчинки. Похвала множиться удвічі, якщо мама нахвалює вчинки сина іншій людині, наприклад, татові. Самооцінка хлопчика зростає через його успіхи.

Для дівчинки важливо, щоб оцінили її якості, тому як жіноча натура - це стан. Якщо дочка спекла пиріг або смажила млинці, марно говорити про якість приготованих страв. Потрібно дивитися глибше і хвалити саму дівчинку: «Яка ти в мене турботлива, приготувала на вечерю млинці», «Яка господиня зростає, справжня помічниця», «Яка розумниця: стільки книг прочитала за літо». Від цього душа дівчинки наповнюється щастям, а жіноча самооцінка стрімко йде вгору.

Дорослі повинні пам'ятати про особливості виховання хлопчиків і дівчат. Батьки в змозі допомогти і хлопчикам, і дівчаткам учитися успішно. Просто треба знати природу кожної статі і, відштовхуючись від цього, допомагати особистостям розкриватися.